Informacja dla osób głuchych i niedosłyszących

Informator dla osób głuchych i niedosłyszących

Zgodnie z ustawą z dnia 19 sierpnia 2011 r. o języku migowym i innych środkach komunikowania się (Dz. U. z 2011 r. Nr 209, poz. 1243, z późn. zm.) organy administracji publicznej są zobowiązane do zapewnienia realizacji usługi pozwalającej na komunikowanie się z osobami doświadczającymi trwale lub okresowo trudności w komunikowaniu się.

            Dla naszych petentów zapewniamy obsługę przy pomocy tłumacza języka migowego. Usługa wykonywana przez tłumacza, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2011 r. nr 127, poz. 721 z późn. zm.) jest bezpłatna.

          Potrzebę skorzystania z usługi tłumacza ze wskazaniem wybranej metody komunikowania się (polski język migowy, system językowo-migowy, sposób komunikowania się osób głuchoniewidomych) należałoby zgłosić z wyprzedzeniem przed planowaną wizytą w Komendzie (z wyłączeniem sytuacji nagłych) z podaniem proponowanego terminu wizyty, kontaktując się z Dyżurnym jednostki:

  • telefonicznie (przy pomocy osoby trzeciej sprawnej komunikacyjnie): 47 814 13 00
  • faksem pod nr 47 811 1545 (za pośrednictwem załączonego wniosku na dole strony),
  • na adres e-mail: dyzurni.kmpbialapodlaska@lu.policja.gov.pl (za pośrednictwem załączonego wniosku na dole strony)

 

 W kontakcie z funkcjonariuszem Policji możliwa jest także pomoc osoby przybranej

       Osoba uprawniona ma prawo do skorzystania z pomocy osoby przybranej czyli osoby, która ukończyła 16 lat i została wybrana przez osobę uprawnioną w celu ułatwienia porozumienia z osobą uprawnioną i udzielenia jej pomocy w załatwieniu sprawy.  W przypadku korzystania przez osoby uprawnione z pomocy osoby przybranej nie wymaga się od osoby przybranej przedstawienia dokumentów potwierdzających znajomość PJM (polski język migowy), SJM (system językowo – migowy) lub SKOGN (sposoby komunikowania się osób głuchoniewidomych).

        Prawo to może być ograniczone wyłącznie ze względu na zasady określone w przepisach ustawy z dnia 5 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji niejawnych (Dz. U. z 2010 r. Nr 182 poz. 1228).

        Informujemy również, że w Komendzie Wojewódzkiej Policji funkcjonuje specjalny system zgłoszeniowy SMS dla osób głuchoniemych. Koszt wysłania wiadomości SMS według aktualnego cennika taryfy danego operatora.

 

JEŻELI POTRZEBUJESZ POMOCY i masz dostęp do telefonu komórkowego wyślij SMS pod numer 531 555 444

Koniecznie podaj następujące informacje:

  • swoje dane personalne,
  • miejsce zdarzenia (miejscowość, ulica lub inne charakterystyczne szczegóły ułatwiające lokalizację),
  • okoliczności zdarzenia (wypadek drogowy, pożar, zasłabnięcie).

 

Załącznik

  1. ZGŁOSZENIE POTRZEBY SKORZYSTANIA Z BEZPŁATNEJ POMOCY TŁUMACZA JĘZYKA MIGOWEGO
  2. Rejestr tłumaczy polskiego języka migowego, systemu językowo-migowego województwa lubelskiego dostępny jest na stronie Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie (http://bip.lublin.uw.gov.pl)
  3. Rejestr tłumaczy języka migowego PZG dostępny jest również na stronie Zarządu Głównego Polskiego Związku Głuchych (http://www.pzg.org.pl/)

 

Informacja video w języku migowym

Metryczka

Data publikacji : 03.11.2015
Data modyfikacji : 22.09.2020
Podmiot udostępniający informację:
Komenda Miejska Policji w Białej Podlaskiej
Osoba wytwarzająca/odpowiadająca za informację:
Jarosław Janicki
Osoba udostępniająca informację:
Jarosław Janicki
Osoba modyfikująca informację:
podkom. Barbara Salczyńska - Pyrchla
do góry